Lol just eat steak everyday ($7)

StonedTime
StonedTime

lol just eat steak everyday ($7)
man just eat a tub of peanutbutter a day ($6)
bro chicken is so cheap ($10 per kg)
just eat like 500g of beef ($10)
just eat cashews bro ($3 per 100g)

do you guys have no awareness of not everyone being rich? I can't spend $800 on food every month. how the fuck am I supposed to bulk when I can't afford it?

Attached: 3r.jpg (6 KB, 225x225)

All urls found in this thread:

youtube.com/watch?v=NoPrUHzqyzk

Snarelure
Snarelure

Chicken, rice, beans, apples, bananas, oranges, blueberries, broccoli, spinach, carrots, oatmeal with some brotein powder mixed in for breakfast. Now get your ass to the supermarket and fill up your cart for the month for less than $100.

FastChef
FastChef

GOOD
Gallon Of Oil Daily
You can thank me later.

TurtleCat
TurtleCat

Are you retarded? There are plenty of cheap nuts to eat. Buy whole chickens and break them down. OR buy frozen chicken in a bag. Buy everything in bulk and deep freeze it. Tuna is cheap as fuck. Steak, lol. Nigger get different cuts of beef. And a TUB of PB a day? What retards are you listening to? Buy frozen veggies in bags.

And lastly, stop living in a shit hole. PB is less than $2 for store brand here in the south US.

And double lastly, if you're that fucking poor, then it's not for you.

Boy_vs_Girl
Boy_vs_Girl

You are not supposed to.eat a tune of peanut butter, that's just a couple spoons. Buy peanuts instead, they are cheaper.

And no, 800 usd per month would mean buying prepared food everyday, you just don't know.shit about cooking.

Inmate
Inmate

I eat a lot of beans and eggs to get protein OP

Hope that helps you out

Deadlyinx
Deadlyinx

All of that is clearly more than $100/month unless you live somewhere with an insanely low cost of living.

Skullbone
Skullbone

Honestly if you are bulking you probably only need at most 180 grams of protein which is like 3 packets of quark which is like 6-8 bucks in total per day

Emberburn
Emberburn

beans are cheap and nutritious

farquit
farquit

I only eat the free range shit and fresh fish and all kinds of expensive stuff and am around 800-1000 a month, you can't tell me that you're incapable off eating for like 300 a month while getting enough protein.

If you eat 100g of my protein peanut butter a day (~700cal) that's around 1,50$ a day

Attached: 1519259106721.jpg (153 KB, 800x593)

iluvmen
iluvmen

I'm not a fence hopping wetback beaner. I don't eat beans because I'm not from the 3rd world

RavySnake
RavySnake

absolutely nothing in that post made any sense whatsoever, brilliant.

TurtleCat
TurtleCat

If you can't afford meat, you might as well be.

happy_sad
happy_sad

You're Aussie, right op?
I always see on YouTube how cheap Muricans can eat clean, but living rurally in Australia where there's no Costco, it's impossible to buy cheap in bulk

Attached: 1518956333848.jpg (52 KB, 960x650)

Methshot
Methshot

eggs tuna and sardines. add some baby spinach and u good my nigger

Nojokur
Nojokur

You have no idea how much food costs, do you?

Supergrass
Supergrass

Which beans and nut have the best cost/protein ratio?

Techpill
Techpill

Nice excuse those prices are a lie
unless you live in fucking Switserland

Youre never going to make anything whiny baby

ZeroReborn
ZeroReborn

GOMAD
2400 calories a day
128g fat
200g carbs(sugar)
120g protein
$3.99/gallon for whole milk

Crazy_Nice
Crazy_Nice

KOMAD(kilo of macaroni a day)
Has 10 to 15 grams of protein per 100g
With one kilo of it you have plenty(3300) of calories too.
Costs half an euro

Supergrass
Supergrass

I eat 4 eggs and 4 pieces of toast w/ pb every morning, 2 cups of whole milk with 2 scoops of protein after my workout, chicken + rice + corn + beans + cheese + hot sauce for lunch, and 2 turkey breast sandwiches for dinner. 3200 kcal w/ 200 g protein. Costs ~$5/day.

GoogleCat
GoogleCat

Eggs pork chicken sardines, shop for discounts get

Need_TLC
Need_TLC

Synthetic?

eGremlin
eGremlin

chicken $10 per kg

oh wow so that's what europoor means

I get my skinless chicken tiddies for $2/lb, less for drumstucks

Spazyfool
Spazyfool

not from the 3rd world
can't spend a few hundred $ a month on food

Attached: belittles.jpg (34 KB, 375x375)

Methshot
Methshot

Fruits are much more expensive than vegetables and they're less nutritious.
Staple diet should consist of mostly veggies, meat, and cheap carbs.
Buy them in bulk and you'll spend practically nothing on food.
The retards who complain about expensive groceries are the same retards who buy unnecessary shit like limes and wonder where all their money went.

TalkBomber
TalkBomber

I understand what I should eat but what should I avoid like the plague?

Bread, Pasta, I've even heard that fruit should be avoided.

Attached: 1445206368138.jpg (101 KB, 1024x904)

StonedTime
StonedTime

I am very poor and spend like a total of $500 a month on everything. My diet is abysmal but working out is my favorite hobby. I average like 60-80g a day of protein but still put up great numbers in the gym.

Stupidasole
Stupidasole

Greek yogurt $3 a day and 360 calories a cup dude plus huge proteiN

GOTTA GET BIG

Soft_member
Soft_member

i fucking love eggs and beans

SniperWish
SniperWish

peanutbutter a day ($6)
peanuts are 99c/lb
you're doing it wrong bud

VisualMaster
VisualMaster

apples, oranges, blueberries
that's $15+ right there

PurpleCharger
PurpleCharger

Your numbers are way off

GoogleCat
GoogleCat

youtube.com/watch?v=NoPrUHzqyzk

massdebater
massdebater

i spend around $24 everytime i go buy food. And I am buying for 2 people to eat. I go maybe 3-4 times a month and on top of that I buy whey protein every month thats about $60.

36 eggs, gallon of milk, bread, orange juice. Sometimes i buy ramen or something else. So i guess a total of around $160 per month for food. But eating like this gets boring as fuck. I usually cook something good over the weekend which costs an extra $20 maybe.

New_Cliche
New_Cliche

Pork butt in the slow cooker is great and cheap eating . Grab some low sugar BBQ sauce for after then crisp it a bit in the oven.

haveahappyday
haveahappyday

$10 per kg
where the fuck do you live, I can get it for 0.99$ per pound

Gigastrength
Gigastrength

you can buy peanuts and lentils for almost nothing. you will be miserable but you can hit a lot of calories and protein with those two. probably die of vitamin deficiency in a while

CouchChiller
CouchChiller

bulk of your kcals come from rice & pasta & beans

proteins come from eggs, dairy if you can digest them and protein powder

Frozen chicken if you can afford

TalkBomber
TalkBomber

me
califag in most expensive city
get chicken breast 2.99 lb.

Yyyyyy

Attached: 1520815558743.jpg (38 KB, 317x420)

Illusionz
Illusionz

get a job

Bidwell
Bidwell

Even in Brazil skinless chicken titties are $2.1 per kg.

iluvmen
iluvmen

but you should be getting higher pay too

Inmate
Inmate

Rekt

Skullbone
Skullbone

I know le Gwyneth Paltrow meme and everything but at my grocery store limes are 40 cents

Anyway yeah, my diet lately has been rice, beans, this pasta I make with ground beef, chicken livers & onions, tuna, eggs, collard greens, carrots, bananas, baked potatoes, milk...all cheap. If you're not stupid and don't eat out you can bulk very cheaply. Also store brand ice cream

lostmypassword
lostmypassword

You're a fucking idiot OP, $200 a month on groceries will get you more than enough protein daily.

Firespawn
Firespawn

You can buy frozen chicken for far cheaper than that you fucking stupid cunt. Go be fat somewhere else

Garbage Can Lid
Garbage Can Lid

just roid
cost you about $130 a month

Lunatick
Lunatick

this is obvious but ice cream and milkshakes fuck you up so badly whether you're trying to gain or lose weight

TreeEater
TreeEater

Glad I dont live in a shit hole as others in this thread and can easily get this food for $100/month

RavySnake
RavySnake

Whole wheat bread and pasta can be good for you, just watch how much you eat. Calories in calories out is not some meme

TechHater
TechHater

your mom uses high mileage

Dreamworx
Dreamworx

Go to supermarkets and buy the reduced meat that's about to go out of date and freeze it. It's ridiculously cheap.

Lord_Tryzalot
Lord_Tryzalot

I spend $600/month on food, and I buy all my meat from an expensive specialty butcher shop and the rest from Whole Foods because money isn't an issue. OP you are a fucking retard if you can't buy the same stuff from a normal supermarket for $2-300/month tops. Less if you only buy cheap cuts of meat like chicken and ground beef.

askme
askme

chicken
$10 per kg
what the fuck
no beans

happy_sad
happy_sad

RENT FOR MY FLAT IS 2K

Attached: 1519828082077.jpg (57 KB, 942x406)

GoogleCat
GoogleCat

I bought 50 bananas for 5$ enough food for 3 days

FastChef
FastChef

Hey op, thirdwordler here, I feel your pain my man.
Buy rice in bulk. When I say in bulk, I mean like 5kg bags. Same with beans.
Go for the cheaper cuts of meat. Liver is tasty, can be done in a lots of ways, and at least where I live is kinda cheap. I just go to the butcher and literally ask "what's the cheapest cut of meat today". You will be surprised with what you can find.
Even though it may be an investment at first, cheap protein powder has a good price/protein grams ratio, just use it sparingly.
Get the cheapest veggies. Where I live, onions, bell peppers, and carrots are really cheap. Tomatoes for example are expensive.
Eggs are cheap to, you can cook stuffed bell peppers with little money (cut them in half, sautee some onions, no need for butter or oil, throw the onions in the half pepper, then break 2 or 3 eggs into it, bake until done)
No, you won't get THE best macros, or the needed protein grams per day, but that's the poor life we got. Bake your own bread. Buy few already cooked or done stuff, always make your own. Even pizza dough. You'll save money and learn how to cook. Always buy in bulk, and in offer. Yes, you'll have to eat a lot of the same things a couple of days in a row, but it'll be worth it.
Also learn how to use spices, because a tiny bit of grounded chili (pretty cheap where I live at least) will give you a lot of flavor for little money.
Hope some of this is useful for you, op.
Also pasta.

Gigastrength
Gigastrength

Nigger just eat pumpkin seeds

King_Martha
King_Martha

I pay $200 a month to feed myself and my gf good healthy chicken rice and veggies 7 nights a week. Stop making excuses and cook for yourself you nigger.

Methshot
Methshot

Just eat chicken thighs. They're cheaper than chicken breasts and if you're bulking the extra cals from fat won't bother you

Attached: file.png (28 KB, 1035x141)

Evilember
Evilember

go a dirty bulk then, newfriend

Skullbone
Skullbone

Chicken breast on sale is $4/lb

4*30 = $120

You either spend way more than you think you do or you're lying.

BunnyJinx
BunnyJinx

stop shopping at sprouts then you retarded fuck you could get this easy at that price

Garbage Can Lid
Garbage Can Lid

He buys frozen chicken in bags and so should you.

Soft_member
Soft_member

lmao no, not even close.

I shop at a discount store, buy in bulk and cook all our meals, its still at least $250/mo

Do you mean you buy them in bags?

SomethingNew
SomethingNew

QUESTION

It takes a huge amount of food and protein just to get swole, but how did our hunter-gatherer ancestors get ripped as fuck despite not having this abundancy of food?

You can even see this in African tribes, there there's muscular guys but they don't have the means to stuff themselves chicken breast/nuts/milk everyday like we do.

Attached: 1467184853887.webm (2.23 MB, 1920x1080)

w8t4u
w8t4u

t. goes grocery shopping with mom

TreeEater
TreeEater

3326▶

lmao just make more money

PackManBrainlure
PackManBrainlure

$120/month
on just milk
to look bloated and gyno as fuck

nah brah

RumChicken
RumChicken

88 Cents for 1 Gallon of Whole Milk from my local Walshart in Central Illinois

GoogleCat
GoogleCat

Attached: DFLW2wvXsAEREY-.jpg (40 KB, 500x230)

Stupidasole
Stupidasole

88 Cents for 1 Gallon

Attached: 1519591296371.jpg (25 KB, 279x242)

Stark_Naked
Stark_Naked

drinking shit laced with estrogen and GH

Sir_Gallonhead
Sir_Gallonhead

eat LEGUMES you fucking manlet

w8t4u
w8t4u

no wonder America is so obese.

Playboyize
Playboyize

i live in WA
chicken breast
$2-3 per pound
chicken thighs or drumsticks
$1-2 per pound
white or brown rice
~$1 per pound
milk
$2-3 per gallon
frozen broccoli
~$2 per bag (3-4 servings per bag)
PEANUTS
fucking $2 per pound and 1 cup = >800 calories
whole wheat sliced bread
$2-3 per loaf (16ish slices), $4-5 for organic
bananas
<$0.75 per pound

Dreamworx
Dreamworx

Not all of us have daddy's credit card to buy that kind of fruit you faggot

Sir_Gallonhead
Sir_Gallonhead

do you not know what coupons are

massdebater
massdebater

being a poorfag

how's your history degree treating you

Attached: 300px-Welles-1980-01.jpg (25 KB, 300x370)

BinaryMan
BinaryMan

120
More like half of that. But yeah GOMAD is only for 1-2 months as is.

kizzmybutt
kizzmybutt

Ausfag here. Needf another ausfag to help me with this one.

Poor so can only afford $30~ groceries a week. What can I buy?

Attached: 4641657353757757.jpg (40 KB, 500x596)

Skullbone
Skullbone

Fucking lel

LuckyDusty
LuckyDusty

I'm from Brisbane so ymmv, but beans, bulk rice and chicken mince are pretty good, chicken breast from a butcher can be as little as $6/kg, shop around.
Canned tuna is dirt cheap too.
Avoid Coles and Woolworths like the plague, go to Aldi for dry-goods and canned food.
If you have a local farmers market hit them for your veggies, but pay attention to prices and try to get seasonal produce.
Also shitloads of milk if you're trying to bulk, $1/L is definitely reasonable.
t. spends $100 for me and wife per week and wifey is easily >60% of that

w8t4u
w8t4u

it's actually even more expensive here in tunisia

Disable AdBlock to view this page

Disable AdBlock to view this page

Confirm your age

This website may contain content of an adult nature. If you are under the age of 18, if such content offends you or if it is illegal to view such content in your community, please EXIT.

Enter Exit

About Privacy

We use cookies to personalize content and ads, to provide social media features and to analyze our traffic. We also share information about your use of our site with our advertising and analytics partners.

Accept Exit