How much do you spend on food per day?
How much do you spend on food per day?
$5: bacon, eggs, hashbrowns, coffee for breakfast, a nice turkey and pepperjack sandwich with veggies and kettle chips for lunch, and a chicken breast or porkchop with a salad and mashed potatoes or garlic toast or pasta for dinner
poor and fat people are poor and fat for a reason, it only takes 15 minutes to make a good, healthy, cheap meal.
I buy by week. But if I do the division it's $11.14 per day.
I try to stay under around 2 - 2.5 €.
To this end I set aside 0.50 - 1 € for fruits and vegetables, 0 - 0.50 € for animal products and around 1 - 1.50 € for staples (lentils, grains, seeds)
I spend $30-$40 per week, so about $4.28-$5.71 per day.
About $80 a month, so $2.50 a day
Does this include booze?
Well under $10, probably closer to $5.
Unless we're including alcohol, which would put me around $15/day.
yes and also electricity and video games and clothing
$35 a day on weekdays
$125+ a day on weekends
about $100 on booze a week. i dont do electricity and those other 2 things
Who buys food by the day?
About £6.
multiply your food by amount of days
Anywhere from 10 to 100 dollaridoos.
$0-500
it really depends
~10-20€ a week for two people.
About 50-60€ per week. But that includes toiletries and other regularly bought things. Add to that eating out an average of once a week.
I dumpsterdive so it costs me some dignity, footwear mileage, and about 10 hours of sleep deficit per week.
nice bait
About 20€ on average? I eat out a lot. Thirty if you include wine or booze in general.
100-150euro/month overall. But I don't snack, don't eat meat or diary products and make most things from scratch.
$30 or so? $180 a week +, but thats for 1.5 people
Rounds down to $11 per day, and I live alone. ALL meat comes from a butcher, even if they have to order what I need, and I only buy fresh produce in season.
~100 weekly for two.
400 a month sounds about right.
When I was still in school, made 100 last a month and it fucking sucked.
>25 a week
what did you buy back in school?
Around 3 eurobucks.
1 buck for snacks, 2 bucks for actual meals.
Usually a piece of fruit for breakfast.
PB+J or beans & rice for lunch.
Yogurt for snack.
Chicken & potato or spaghetti for dinner.
This was in 2011.
My boyfriend and I spend about $400 a month between us, so around $6/day each average. This does include copious amounts of coffee and expensive washed rind cheeses but does not include what we spend on wine and takeout sushi.
>how much do you spend on food?
>blah, blah, blah...$6/day.
>does not include what we spend on wine and takeout sushi
Know how I deduced you were female?
This is when I realized I talked like a women. All those excessive words you think make your story interesting and descriptive is just more for me to glance over.
Because I pointed out in the first two words that I have a boyfriend?
lmao you're a quick wit, Sherlock
about £8 tbqh
$60/month
In California
Averaging things out a little over $10 a day Because I spend 300 or more on groceries a month.
usually about $600 per month, maybe another $200 on beer and whiskey. I get $2000/month on EI, so i found a house that i can buy/mortgage for $350/month, with external bills at $550. I live comfortably, and in Canada. AMA
about like $200 a week so 3 weeks about $600
I just love going to restaurants
Almost $40 I don't even know how
I spend around 20-40 a week on groceries. Eating out on occasion bumps that up by 20.
I have very little self control
This.
I usually don't eat outside food. If I had to calculate it's about ₹260-280 on weekdays, around $4. Meat on one day in weekend. Works out to ₹2200, $33 a per week.
25$ but i live in Iceland. Prices are at least double or mor than in normal countries. So if i would live in cheaper country it would be 10-12$.
Go fishing, Jonsi. Are you the qt3.14 from Veeky Forums?
20$
Spent $1200 last week so about $175? Not including my girlfriends food.
Food is the most important thing in life, why wouldn't you spent that much?
>everyone is straight
0. I usually cook/eat whatevers in our house. On average we spend about $200 on groceries a month. Theres just the old lady n' I. So yeah. Pretty fuckin easy.
Probably about $5 a day.
Usually $10.
You're a faggot though, so how should we have known
Usually 5-15$ depending if I eat break fast or not. Not counting food I eat at home I spend 5-15$ eating out every day, sometimes 45$ a day if gf and I eat out.
Not much since my favorit food is cheap.
pic related
I spend about $30 a week on groceries for me and my girlfriend so about $2 a day each.
Not that much. I eat pretty poorly.