I'm going back to uni on an ultra-tight budget. Got $300 grocery budget and $100 discretionary food budget (eating out) a month.
What do? Thinking of stocking up on lots of rice, instant shit, shopping at Trader Joe's, and getting most of my protein from meat sales at supermarkets and cheap protein powder. I eat a fuckton though so I'm kinda worried to be quite honest family.
Lmfao buddy. I studied jurisprudence at Oxford on a fucking scholarship, lift heavier than you, am better looking than you and play a wide variety of instruments and sports as well as speaking several languages fluently. I am considering a tattoo.
I can guarantee with absolute certainty that you're a vainglorious prick with very little actual value as a person who places his illusory code of ethics above personal satisfaction and that's almost as sad as how beta you are.
Tyler Parker
Nobody in the world is retarded enough to fall for dat b8 m8
Blake Rodriguez
convenience costs cash op >instant anything rice, oats, eggs, bread cheap meat is good, stewing beef or striploin is usually on sale. carrots, peas, potatos, onions are your new best friends no junk food pls if you are serious on $300. Eating out is literally your choice but we all know mcdonalds value menu goes worlds farther nutritionally than anything else.
Jason Russell
get giant sacks of rice and beans and SPICES. You wanna save your pennies, learn how to make those staples taste good.
Justin Miller
adding on tortillas are cheap carbs/bread watercress and swiss chard are mega nutrition on a budget salsa is a hearty source of tomatos and other ingredients and can be mixed with rice, eggs, meat, etc. Also is cheap considering mL to nutritional value
Block cheese is usually on sale stock that up and eat for calcium/fat/flavor. Again all the ingredients listed above should work together for st least 2 meals a day maybe 3. If you cant mix something unless its specifically paired its not worth buying.
Also oats is literally water + oats. If ur poor go steal brown sugar packs from coffee places. If not buy brown sugar or use milk to flavor
Buy fruit or veg once in a while to not die
Jonathan Turner
>getting most of my protein from meat sales at supermarkets and cheap protein powder Yep.
>UofSC Is that South Carolina or Southern California?
And stock up when you find a sale and freeze stuff--but you knew that already, I imagine.
Parker Rogers
liver beef
heart beef
cheap fish
Connor Adams
Is your name Laszlo and do you go to vcu?
David Morgan
I spend 65$ a week on food m8 it's not that difficult.
Ryan Ross
Trader Joe's used to have bags of frozen organic chicken breasts/thighs, 40 oz for $7, I 1-2 bags per week all through college, really saved me a lot of shekels.
Thomas Richardson
U wot m8? I have a 50 dollar grocery budget a month
Carter Foster
What in the fuck? 300 dollars a month for food? What are you a land whale?
Robert Kelly
That's not even that great a price honestly senpai. (though it's pretty good for organic)
If that's in the United States, please poast meal plan
If not, where?
Ryder Collins
First, you should learn how to cook A shopping list should be Beans Rice Eggs, look for someone who have eggs to sell. Potatoes Any kind of veg. Fresh or bought locally is ideal. Canned and Frozen will do if they are cheap Fruits when they are cheap. Locally grown or foraged are superior. Do not NOT buy canned. Nuts. Locally foraged is ideal and cheap. Buy a water filter Meat when it's on sale, or from locally hunted sources. Or if you're the outdoors type hunt and fish your own meat. Stock up on the above and make them your main source of calories and food.
Anything else is just the normal snackage of a college student and you should spend wisely there.
And here's something interstind' Apparently, potatoes eggs and butter together has all of the essential nutrients you'll ever need so you can eat that every day and not be missing anything.
Samuel Kelly
I'm in Ontario, food is way more expensive here than in the states
Zachary Phillips
At $50/month? Not $50/week? The fuck do you eat then? Lentils 24/7?
Alexander Evans
$400/month is not a tight budget. Fuck you OP.
Jacob Flores
I live off 25 dollars a week for food
>tuna >eggs >ramen
Ian Roberts
No I mean 50 a month. I eat eggs rice and potatoes and sometimes cheap chicken thighs
Caleb Baker
>ultra tight budget
Lol I have 150 dollar a month left after paying rent and I work full time. Your budget is far from tight, I have to go to the food bank to get free canned food and bread once in a while
Andrew Richardson
I don't even make 400 a month
Carter Bennett
>$400 a month for food >tight budget pick one
Jonathan Stewart
>ramen >not rice
Ayden Roberts
$400/month
I do a comp prep on half of that. Stop spoiling yourself you pussy
Nicholas Torres
You can buy the most expensive food out there and be fine on 400 a month you spoiled retard
Nathaniel Robinson
You can't be eating very much of them then. That's like 6 eggs, a pound of rice, and half a pound of potatoes a day. Jesus.
Blake Allen
>salsa is a hearty source of tomatos
Yeah make sure you get all your daily tomatoes, bro
Fucking idiot..
Austin Mitchell
>400$ budget for food >ultra tight
nigger what are you doing
Samuel Ross
OP here.
For everyone saying $400 is a lot I went through $100/wk last semester eating, and honestly I don't know how. I think I ate out a lot but it still didn't make sense to me. For example, an uni meal plan for 21 meals/wk is $2100 and that's divided by 4.5, making it around $450/mo.
I guess I'm just ultra worried about running out of money. I'll have $2000 to spend for 4.5 months, along with $600 of income/mo from working part time. Rent is paid, fortunately.
I guess I'm just a faggot who loves to eat.
Kayden Perry
Costco membership, rotisserie chickens + giant bags of rice
Angel Johnson
>I think I ate out a lot Yup, that'll do it. No h8, I did the same thing for a bunch of my first year without a meal plan, before I got my shit under control. It's easy to break $100 if you eat like a lifter and eat out, but quite hard if you cook all your own meals.
Kevin Scott
You just buy way too much high end food obviously. I can make 20 dollars last me a week and food is very expensive here
Just eat tuna sandwiches, eggs, rice and beans
Henry Morgan
Excellent B8 M8. Hopefully you got everything you needed out of posting that.
Adrian Sanders
>you just buy way too much high end food
Right now on my 1250cal cutting diet I spend $150/2 weeks on food. Now this takes into account that I'm not buying cheaper foods like carbs, but I'm not going to fucking whole foods or picking up fancy brands. I buy store brand shit and it still ends up being that much.
Now I'm out of broccoli but have a shitload of protein, so I'm probably gonna have to spend $20 to get myself through the next week and a half until I go back to uni. Protein isn't cheap either but I bought in bulk which is why I have so much left rn.
Connor Roberts
sounds like you're spending more than you need to desu, I could bulk like a mad cunt for $75/week.
David Stewart
tell us exactly what you're buying that you manage to spend fucking $300/mo at the grocery store
Elijah Brooks
I'm also eating ~150g of protein a day, not including protein shakes or anything. If I switched out a tiny bit of protein and some of those veggies for some carbs, I could easily do the same.
It's how I lost 40 lbs this summer. My body would be making gains if it wasn't using so much of my protein intake for energy, as I'm eating well below my TDEE.
Kayden Morgan
Yeah, I was thinking about 150 plus a shake. Hell, for $75/week I could probably do 250 plus a shake, although I don't know that I'd want to.
It's less expensive to eat less than it is to eat more, you know.
Luis Parker
>Hell, for $75/week I could probably do 250 plus a shake Plus carbs, veggies, etc.
>50 cal wraps >$3 a pack of 8, buying 4 packs = 32 wraps @ $12
>Cashew milk (for coffee/with bowl of strawberries) >$3
>Frozen broccoli >$10
>Fat free cheeses >all together prob $12
>Frozen strawberries >$12
>club sodas >2-3 cases $3/case of 8, so maybe $9?
Notice something? Pretty much no carbs, or cheap ones at least. This is for 2 weeks of food and I should probably start shopping once a week instead of once every two.
I wish I still had my receipts so I could post them.
Bentley Rodriguez
the fuck
>buying frozen >not freezing it yourself (though I guess that could be a decent price for chicken depending on how much $20 bought you) >shrimp as a main source of protein >"""""wraps"""" instead of rice or potatoes >fat free cheeses literally wut >frozen strawberries v;oireaw jgcmareouc >club sodas ;oiaresmgx;ogarexigsnvtr hsnssvrnce hr.lxamreeeeihj nvsehg
I mean, hey, you stepped up, and that does explain it.
Hunter Howard
Bought frozen cause it's easier.
Shrimp is not an all-the-time thing, but it's usually frozen salmon if it isn't shrimp.
The wraps go a long way compared to rice where it'll add up to 190 cal/serving. I can eat two wraps for 100 cal and I have done that with half of my meals.
Fat free cheese contains 45 cal/serving and is mostly protein, adds a bit of flavor.
The strawberries are a dessert for me and at 50cal/serving they're great and filling.
The sodas are a snack too. 0 cal it's fucking club soda.
I'm gonna try to solve a lot of this by buying once a week. This means less frozen stuff and more discounted protein and produce. Of course, once I cease my cut, I'm adding in those cheap carbs like rice and pasta and cutting out expensive shit like the cheese and possibly the wraps too.