Holy shit

Holy shit.

Anybody on here read this magnificent work of art?

Also, ex-yu thread

Other urls found in this thread:

goodreads.com/user/show/38069121-lovro
twitter.com/NSFWRedditVideo

Not read, is it translated to English? What is it about?

It is a modernist novel about an intellectual in late 19th century Croatia who can't make ends meet. He is deeply psychologically flawed and can't stop escaping from himself and his responsibilities - "Bijeg" is Croatian for escape. His passive personality, as his "escapes" get larger and more frequent, eventually leads to the ruin of his life.

It's defabul

Oops on that last part. I don't know of any translations unfortunately, which is a shame because this is the best book I've read this year for sure.

Read it last year for school. Frankly, reading him right after Matoš' "Camao", it was a big disappointment. The style is totally nondescript and the theme has been beaten to death. There are some more philosophical dialogues, if I remember correctly, but they can't make up for a whole novel. I much prefer Filip Latinovicz, for example.

Jesi ti možda na Goodreadsu?

Is it a common last name Milutin? I know a friend who's grandfather last name is Milutin.

Yes I am: goodreads.com/user/show/38069121-lovro

I liked Camao, but not as much as Bijeg. I haven't read any Krleza yet, that's scheduled for the next school year, although I might read Filip Latinovicz this summer.

It is a common name in Bosnia, Serbia and relatively Croatia.

Da, ja sam te bio dodao tamo. Nije ti loša ideja to s Latinoviczem, nije knjiga sama po sebi toliko duga ali je užasno spora/gotovo nepostojeća radnja. Isto vrijedi za Combray. I pazi s Kiklopom, ta je poslije Ane Karenjine najdulja lektira. Osim njih, ne bi trebao imati problema, sve drugo su drame i kraće priče.

Small fruit tree after rain

Look at that small fruit tree after the rain:
It is full of raindrops and itswings they,
And magic luxury of it branches
Sparkles in the sunlight.

But if the sun is hidden, just for a whilw
All that magic diasppeares
It is again, as it was before,
Ordinary, poor small tree.

>klasika

>ex-yu
someone please explain what this means. thanks in advance

Ex yugoslavia

Iko čitao Dušana Kostića? Naletio na zbirku poezije Tiha žetva, pa ga prelistavam.
Nije ništa specijalno, ali pjesme su mu pune čara Crne Gore -- i motiva mostova, vozova, lutnje.

Ovaj post je jako gej, senpai.

Nadam se da nika ne znam za ovo od tvojij prijatelja.

Da, lektira je.
Doduše od srednje nisam čitao niti jedan hrvatski roman i samo jednu hrvatsku knjigu (Južnoslavensko pitanje). Toliko hc da su autora ubili Srbi zbog nje.

If you liked "Bijeg" you will most likely like Povratak Filipa Latinovicza", but I suggest reading "Nausea" by Sartre before it.

Inače sam u tijeku čitanja Combraya (~80pgs in) i nije mi tako dosadan. Malo mi je glupo što me sada zanimaju stvari koje ću zaćas morati opet čitati, ali šta ćeš. Možda je i tako bolje, jer tko zna kada bih se odlučio ponovno pročiati jednu od tih knjiga.

Kako se zoveš na goodreads?

I was going to read Nausea anyway, cool.

Idiote

>još jedan thread u kojem srednjoškolci pričaju o lektiri

Kad smo već na tome, je li itko čitao drugi dio Gospode Glembajevih, "U Agoniji"?
Raslojavanje duše na Tolstojevoj razini i po meni vrh hrvatske književnosti.

Ma samo čitaj, impresionirat ćeš profesora i lakše pokupiti dobre ocjene.
>Kako se zoveš na goodreads?
Agumn

>tfw više nisam srednjoškolac
Jedva čekam Filozofski i onda flipanje burgera.
Pročitao sam cijelu trilogiju. U agoniji mi je bila najslabija (što nikako ne znači da je loša). Možda sam imao kriva očekivanja, htio sam nešto većeg opsega, kao što su Gospoda, a dobiješ nešto posve drugo. Ali izvedba na Sceni Ribnjak mi je apsolutni vrh. Nakon Kauboja možda i najbolja predstava koju sam do sada vidio. Pa eto...

Jel planira netko vidjeti onaj balet "Glembajevi"? Nemam pojma kako balet uopće funkcionira, ali izgleda zanimljivo.

Pomalo je tužno što sam od domaćih knjiga pročitao samo lektire (u Srbiji).
Trenutno čitam Ilijadu, šta ima kod vas?

Kao mali sam oduvijek imao problem s bilo ćim povezanom s Hrvatskom i Balkanom uopće. Nikad nisam volio hrvatske pisce, ali sada (u trećem sam razredu gimne) počinjem ozbiljnije shvaćati našu književnost.

>ćim
Koliko imaš iz hrvatskog?

OBO
ja nisam mogao podnijeti ništa ''naše'' a sada revnosno čitam sve naše što mi dođe pod ruku
MI smo vrhunska književnost, a ne nekakav remdžob ili paund

>pretenciozni srednjoškolac čita poeziju u busu kad se vraća iz škole
>naziva druge idiotima

Ne moš izmisliti ovo, kunem se.

Idiote
Ja čitam poeziju kad sam sam kući.
Idiote.

Koji su najbolji komunistički pisci? Dojadila su mi sva reakcionarna nadrkavanja koje voli Veeky Forums, ima nešto pošteno u prozi?

>pošteno
Komunisti su guje

Jesi pročitao moj post?

Ne